Kredytobiorca a poręczyciel

 

Dzięki kilku zapisom w kredytowym kontrakcie między kredytobiorcą a poręczycielem, zmniejszymy ryzyko wplątania się w niebotyczne koszty.

Nie da się nie zauważyć popularności, jaką cieszą się ostatnimi czasy wszelkiego rodzaju pożyczki internetowe, które nie wymagają ani przedkładania żadnych zaświadczeń i dokumentów, ani poręczeń osób trzecich.

Tego rodzaju pożyczki zdominowały branżę, nie oznacza to jednak, że zwyczajne pożyczki z poręczeniem przestały mieć rację bytu. Absolutnie nie. Nadal istnieje spory odsetek osób skłaniających się ku tego typu rozwiązaniom.

Jeśli i ty stanąłeś przed prośbą twojego znajomego, kolegi czy członka twojej rodziny, abyś podżyrował mu kredyt, zastanów się, czy aby na pewno nie popełniasz błędu. W najgorszym przypadku, spłata należności będzie bowiem leżała po twojej stronie.

Chcesz poręczyć komuś kredyt?

Wiedz, że sytuacje w życiu bywają różne. Czasem osoba, która prosi nas o poręczenie kredytu wpada, chcąc, nie chcąc, w jeszcze większe długi, w wyniku których nie jest w stanie spłacić pożyczki. Odpowiedzialność spada więc na nas. Czasem też zdarzają się przypadki, kiedy ktoś od samego początku ma zamiar nas oszukać, chcąc uzyskać nasze poręczenie, po czym świadomie uchylać się od spłaty.

W innych okolicznościach możemy być zobowiązani do spłaty poręczonego kredytu na skutek wypadków losowych, na przykład w wyniku śmierci kredytobiorcy. Generalnie relacja – kredytobiorca a poręczyciel, w zasadzie nigdy nie jest relacją w stu procentach bezpieczną.

Starajmy się więc unikać poręczania pożyczek, a jeśli już się na to zdecydujemy, spróbujmy zminimalizować koszty, które ewentualnie musielibyśmy uiścić. Można to zrobić konstruując odpowiednią umowę.

Dzięki kilku zapisom w kredytowym kontrakcie między kredytobiorcą a poręczycielem, zmniejszymy ryzyko wplątania się w niebotyczne koszty.

Możemy na przykład zastrzec sobie warunek, że w razie niespłacania przez kredytobiorcę pożyczki i narastania odsetek, my jako poręczyciel spłacamy tylko kwotę główną, a nie sumy powstałe w wyniku kar nakładanych przez bank za nieprzestrzeganie umowy.

Powinniśmy też zadbać o zapis w umowie traktujący o tym, że w przypadku, kiedy kredytobiorca nie wywiązuje się z wpłat ratalnych, instytucja bankowa od razu powiadamia nas o tym. Sytuacja będzie wtedy dla nas bardziej klarowna i będziemy mogli podjąć natychmiastowe działania.

Ogólnie rzecz biorąc, lepiej unikać poręczania pożyczek. Pamiętajmy o tym, że jeśli udzielimy komuś poręczenia, może to negatywnie wpłynąć na ocenę naszej zdolności kredytowej, jeśli sami będziemy chcieli dostać kredyt.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *