Cesja wierzytelności a pokrzywdzony w sprawie o oszustwo pożyczkowe

 

Wziąć pożyczkę jest dziś bardzo łatwo, przekonał się o tym każdy, kto choć raz szukał informacji na temat zaciągania zobowiązań innych niż kredyty bankowe. Pożyczki chwilówki, a ostatnio także i pożyczki prywatne zaskarbiają sobie coraz więcej zwolenników.

Większość osób uciekających się do tego rozwiązania to ludzie, którzy mają już na swoim koncie pozaciągane kredyty i szukają kolejnego źródła wsparcia finansowego. Ale jest także pewien odsetek osób, które wykorzystują fakt, że pożyczkę zaciągnąć dziś bardzo łatwo, niekiedy nawet niemal bez weryfikacji zainteresowanego, i w ten sposób dopuszczają się wyłudzeń pieniędzy.

Osoba, która udzieliła oszustowi pożyczki staje potem przed trudnym zadaniem odzyskania pieniędzy, przy czym najczęściej dzieje się to przez socjalnie do tego celu wynajętą firmę windykacyjną.

Zazwyczaj osoba domagająca się zwrotu długu dochodzi do porozumienia z windykatorem na zasadzie przelewu powierniczego wierzytelności. W myśl takiej umowy to firma windykacyjna zobowiązuje się do dalszego postępowania względem dłużnika, dotychczasowy wierzyciel natomiast zbywa się tejże wierzytelności.

Taki rodzaj cesji, czyli przeniesienie wierzytelności z pożyczkodawcy na windykatora, jest rozwiązaniem bardzo często stosowanym zarówno przez osoby fizyczne, które parają się udzielaniem pożyczek, jak i przez firmy pożyczkowe.

A jak wygląda kwestia: cesja wierzytelności a pokrzywdzony w momencie, kiedy żadne starania windykatora, ani nawet komornika, nie dają efektów i chcielibyśmy złożyć na policję doniesienie o popełnieniu przestępstwa?

Jeśli wierzytelność została przekazana osobom trzecim, czy nadal w tej sprawie pokrzywdzoną stroną jest pożyczkodawca, czy może już firma windykacyjna? Zagadnienie cesji wierzytelności a pokrzywdzonego w sprawie oszustwa pożyczkowego jest proste i klarowne – osobą pokrzywdzoną nadal jest pożyczkodawca. To, że wcześniej przekazał wierzytelność firmie zajmującej się ściąganiem długów niczego nie zmienia. Oczywiście dotyczy to sytuacji, kiedy cesja jest warunkowa, czyli została ustalona przez umowę przelewu powierniczego, a co za tym idzie windykator nie zapłacił za przekazanie wierzytelności. Sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby windykator kupił od pożyczkodawcy wierzytelność, wtedy to on występowałby jako osoba poszkodowana.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *